Tag Archives: comedy

NAACP Image Awards 2021 – Complete Winners List!

NAACP Image Awards 2021 - Complete Winners List!

All of the winners from the 2021 NAACP Image Awards have been announced!

The final nighttime of the gifts testify, with multitude Anthony Anderson, aired on Saturday( March 27) on BET.

The annual welcoming ceremony, which is presented by the National Association for the Advancement of Colored People, is held to honor exemplary recitals in movie, television, music, and literature.

Earlier this week, it was announced that Beyonce was the big winner this year, winning four awardings in the music categories.

Eddie Murphy was honored on the final darknes with the Hall of Fame Award, while LeBron James received such Presidents Award.

Congrats to all the champions!

Click inside to see all the winners…

2021 NAACP Image Awards Winners 😛 TAGEND

Entertainer of the Year D-Nice- WINNER Regina King Trevor Noah Tyler Perry Viola Davis

Social Justice Impact April Ryan Debbie Allen Lebron James Stacey Abrams- WINNER Tamika Mallory

Outstanding Comedy Series #blackAF( Netflix) Black-ish( ABC) grown-ish( Freeform) Insecure( HBO)- WINNER The Last O.G.( TBS)

Outstanding Actor in a Comedy Series Anthony Anderson- Black-ish( ABC)- WINNER Cedric The Entertainer- The Neighborhood( CBS) Don Cheadle- Black Monday( Showtime) Idris Elba- In the Long Run( Starz) Tracy Morgan- The Last-place O.G.( TBS)

Outstanding Actress in a Comedy Series Issa Rae- Insecure( HBO)- WINNER Folake Olowofoyeku- Bob Stomach Abishola( CBS) Regina Hall- Black Monday( Showtime) Tracee Ellis Ross- Black-ish( ABC) Yara Shahidi- Grown-ish( Freeform)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series Andre Braugher- Brooklyn Nine-Nine( NBC) Deon Cole- Black-ish( ABC)- WINNER Jay Ellis- Insecure( HBO) Kenan Thompson- Saturday Night Live( NBC) Laurence Fishburne- Black-ish( ABC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series Jenifer Lewis- Black-ish( ABC) Marsai Martin- Black-ish( ABC)- WINNER Natasha Rothwell- Insecure( HBO) Tichina Arnold- The Neighborhood( CBS) Yvonne Orji- Insecure( HBO)

Outstanding Drama Series All Rise( CBS) Bridgerton( Netflix) Lovecraft Country( HBO) Power Book II: Ghost( Starz)- WINNER This Is Us( NBC)

Outstanding Actor in a Drama Series Jonathan Majors- Lovecraft Country( HBO) Keith David- Greenleaf( OWN: Oprah Winfrey Network) Nicco Annan- P-Valley( Starz) Rege-Jean Sheet- Bridgerton( Netflix)- WINNER Sterling K. Brown- This Is Us( NBC)

Outstanding Actress in a Drama Series Angela Bassett- 9-1-1( FOX) Brandee Evans- P-Valley( Starz) Jurnee Smollett- Lovecraft Country( HBO) Simone Missick- All Rise( CBS) Viola Davis- How To Get Away With Murder( ABC)- WINNER

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series Clifford “Method Man” Smith- Power Book II: Ghost( Starz)- WINNER Delroy Lindo- The Good Fight( CBS All Access) J. Alphonse Nicholson- P-Valley( Starz) Jeffrey Wright- Westworld( HBO) Michael Kenneth Williams- Lovecraft Country( HBO)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series Adjoa Andoh- Bridgerton( Netflix) Aunjanue Ellis- Lovecraft Country( HBO) Lynn Whitfield- Greenleaf( OWN: Oprah Winfrey Network) Mary J. Blige- Power Book II: Ghost( Starz)- WINNER Susan Kelechi Watson- This Is Us( NBC)

Outstanding Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special Hamilton( Disney +) Little Fires Everywhere( Hulu) Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker( Netflix)- WINNER Sylvie’s Love( Amazon Studios) The Clark Sisters: First Dame of Gospel( Lifetime)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special Blair Underwood- Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker( Netflix)- WINNER Chris Rock- Fargo( FX) Daveed Diggs- Hamilton( Disney +) Leslie Odom, Jr.- Hamilton( Disney +) Nnamdi Asomugha- Sylvie’s Love( Amazon Studios)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special Aunjanue Ellis- The Clark Sisters: First Noblewoman of Gospel( Lifetime) Kerry Washington- Little Fires Everywhere( Hulu) Michaela Coel- I May Destroy You( HBO) Octavia Spencer- Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker( Netflix)- WINNER Tessa Thompson- Sylvie’s Love( Amazon Studios)

Outstanding News/ Information( Series or Special) AM Joy: Remembering John Lewis Special( MSNBC) Desus& Mero: The Obama Interview( Showtime) The Color of Covid( CNN) The New York Times Presents” The Killing of Breonna Taylor”( FX)- WINNER The Reidout( NBC)

Outstanding Talk Series Red Table Talk( Facebook Watch)- WINNER Tamron Hall( Syndicated) The Daily Show with Trevor Noah( Comedy Central) The Oprah Conversation( Apple TV +) The Shop: Uninterrupted( HBO)

Outstanding Reality Program, Reality Competition or Game show( Series) Celebrity Family Feud( ABC)- WINNER Iyanla: Fix My Life( OWN: Oprah Winfrey Network) Shark Tank( ABC) United Shades of America with W. Kamau Bell( CNN) Voices of Fire( Netflix)

Outstanding Variety Show( Series or Special) 8:46( Netflix) Pitch-black Is King( Disney +) The Fresh Prince of Bel-Air Reunion( HBO Max) VERZUZ( APPLE TV)- WINNER Yvonne Orji: Momma I Made It!( HBO)

Outstanding Children’s Program Bookmarks: Celebrating Black Spokesperson( Netflix) Craig of the Creek( Cartoon Network) Family Reunion( Netflix)- WINNER Raven’s Home( Disney Channel) We Are the Dream: The Minors of the Oakland MLK Oratorical( HBO)

Outstanding Performance by a Youth( Series, Special, Television Movie or Limited-Series) Alex R. Hibbert- The Chi( Showtime) Lexi Underwood- Little Fires Everywhere( Hulu) Lyrical Ross- This Is Us( NBC) Marsai Martin- Black-ish( ABC)- WINNER Miles Brown- Black-ish( ABC)

Outstanding Host in a Talk or News/ Information( Series or Special)- Individual or Ensemble Don Lemon- CNN Tonight with Don Lemon( CNN) Jada Pinkett Smith- Red Table Talk( Facebook Watch) Joy Reid- The Reidout( NBC) LeBron James- The Shop: Uninterrupted( HBO) Trevor Noah- The Daily Show with Trevor Noah( Comedy Central)- WINNER

Outstanding Host in a Reality/ Reality Competition, Game show or Variety( Series or Special)- Individual or Ensemble Alfonso Ribeiro- America’s Funniest Home Videos( ABC) Iyanla Vanzant- Iyanla: Fix My Life( OWN: Oprah Winfrey Network) Steve Harvey- Celebrity Family Feud( ABC)- WINNER W. Kamau Bell- United Shades of America with W. Kamau Bell( CNN) RuPaul- RuPaul’s Drag Race( VH1)

Outstanding Guest Performance- Comedy or Drama Series Chris Rock- Saturday Night Live( NBC) Courtney B. Vance- Lovecraft Country( HBO) Dave Chappelle- Saturday Night Live( NBC) Issa Rae- Saturday Night Live( NBC) Loretta Devine- P-Valley( Starz)- WINNER

Outstanding Animated Series Big Mouth( Netflix) Central Park( Apple TV +) Doc McStuffins( Disney Junior)- WINNER She-Ra and the Lady of Power( Netflix) Star Trek: Lower Decks( CBS All Access)

Outstanding Character Voice-Over Performance( Television) Aisha Tyler- Archer( FX) Courtney B. Vance- Hollywood’s Architect: The Paul R. Williams Story( PBS) Dawnn Lewis- Star Trek: Lower Floors( CBS All Access) Deon Cole- Kipo and the Age of Wonderbeasts( Netflix) Laya DeLeon Hayes- Doc McStuffins( Disney Junior)- WINNER

Outstanding Short Form Series- Comedy or Drama #FreeRayshawn( Quibi)- WINNER CripTales( BBC America) Lazor Wulf( Adult Swim) Mapleworth Murders( Quibi) Sincerely, Camille( OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding Performance in a Short-lived Pattern Streaks Giancarlo Esposito- The Broken and the Bad( AMC.com) J.B. Smoove- Mapleworth Murders( Quibi) Jasmine Cephas Jones- #FreeRayshawn( Quibi) Laurence Fishburne- #FreeRayshawn( Quibi)- WINNER Stephan James- #FreeRayshawn( Quibi)

Outstanding Short Form Series- Reality/ Nonfiction American Masters- Unladylike2 020( PBS) Benedict Men( Quibi) Between The Scenes- The Daily Show( Comedy Central)- WINNER In The Making( PBS) Inspire Change Series( NFL Network)

Outstanding Breakthrough Creative( Television) Katori Hall- P-Valley( Starz) Keith Knight- Woke( Hulu) Ramy Youssef- Ramy( Hulu) Raynelle Swilling- Cherish the Day( OWN: Oprah Winfrey Network)- WINNER Teri Schaffer- Cherish the Day( OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding New Artist Chika- High Rises( Warner Records) Doja Cat- Say So( RCA Records/ Kemosabe)- WINNER D Smoke- Black Practice( WoodWorks Records/ EMPIRE) Giveon- When It’s All Said And Done( Epic Records) Skip Marley- Higher Place( Island Records/ Tuff Gong Records)

Outstanding Male Artist Big Sean- Detroit 2( Def Jam Recordings/ G.O.O.D Music) Black Thought- Streams of Thought, Vol. 3: Cane& Able( Republic Records) Charlie Wilson- All of My Love( P Music Group/ BMG) Drake- Laugh Now, Cry Later( Republic Records)- WINNER John Legend- Bigger Love( Columbia Records)

Outstanding Female Artist Beyonce- Black Parade( Columbia Record/ Parkwood)- WINNER H.E.R.- I Can’t Breathe( RCA Records/ MBK Entertainment) Jazmine Sullivan- Lost One( RCA Records) Ledisi- Anything For You( Listen Back Entertainment/ BMG) Alicia Keys- Alicia( RCA Records)

Outstanding Music Video/ Visual Album I Can’t Breathe- H.E.R.( RCA Records/ MBK Entertainment) Anything For You- Ledisi( Listen Back Entertainment/ BMG) Black is King- Beyonce'( Columbia Record/ Parkwood) Brown Skin Girl- Beyonce’ stunt WizKid, SAINt JHN, Blu Ivy Carter( Columbia Record/ Parkwood)- WINNER Do It- Chloe x Halle( Columbia Record/ Parkwood)

Outstanding Album Alicia- Alicia Keys( RCA Records) b7- Brandy( Brand Nu/ eOne) Bigger Love- John Legend( Columbia Records) Chilombo- Jhene Aiko( Def Jam Recordings)- WINNER The Wild Card- LEDISI( Listen Back Entertainment/ BMG)

Outstanding Soundtrack/ Compilation Album Ma Rainey’s Black Bottom( Music from the Netflix Film)- Branford Marsalis( Milan) Insecure: Music from the HBO Original Series- Various Masters( Atlantic Records) Jingle Jangle: A Christmas Journey- Numerous Craftsmen( Atlantic Records) Soul Original Motion Picture Soundtrack- Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste and Tom MacDougall( Walt Disney Records)- WINNER The First Dame of Gospel: The Clark Sisters Biopic Soundtrack- Donald Lawrence( Releve Entertainment)

Outstanding Gospel/ Christian Album Chosen Vessel- Marvin Sapp( RCA Inspiration) Gospel According to PJ- PJ Morton( Morton Inspiration/ Tyscot Records) I Am- Koryn Hawthorne( RCA Inspiration) Kierra- Kierra Sheard( Karew/ RCA Inspiration) The Return- The Clark Sisters( Karew/ Motown)- WINNER

Outstanding Gospel/ Christian Song All in His Plan- PJ Morton( Morton Inspiration/ Tyscot Records) Never Lost- CeCe Winans( Pure Springs Gospel) Something Has To Break- Kierra Sheard feat. Tasha Cobbs-Leonard( Karew/ RCA Inspiration) Strong God- Kirk Franklin( Fo Yo Soul/ RCA Records) Touch from You- Tamela Mann( TillyMann Inc .)- WINNER

Outstanding Jazz Album- Instrumental Be Water- Christian Beaches( Mack Avenue Music Group) Music From and Inspired By Soul- Jon Batiste( Walt Disney Records)- WINNER Omega- Immanuel Wilkins( Blue Note Records) Reciprocity- George Burton( Inner Circle Music) The Iconoclast- Barry Stephenson( Independent)

Outstanding Jazz Album- Vocal Donny Duke and Wonder- Nathan Mitchell( ENM Music Group) Holy Room- Live at Alte Oper- Somi( Salon Africana)- WINNER Pulling Off The Covers- Mike Phillips( Sono Recording Group) Stronger- Jeff Bradshaw( Bone Deep Enterprises) The Eddy( From The Netflix Original Series)- The Eddy( Arista Records)

Outstanding Soul/ R& B Song I Can’t Breathe- H.E.R.( RCA Records/ MBK Entertainment) Anything For You- LEDISI( Listen Back Entertainment/ BMG) B.S. undertaking. H.E.R- Jhene Aiko( Def Jam Recordings) Black Parade- Beyonce'( Columbia Record/ Parkwood) Do It- Chloe x Halle( Columbia Record/ Parkwood)- WINNER

Outstanding Hip Hop/ Rap Song Deep Reverence accomplishment. Nipsey Hussle- Big Sean( Brand Nu/ eOne) Savage Remix- Megan Thee Stallion feat. Beyonce( 300 Entertainment/ 1501 Certified Ent. LLC)- WINNER Cool Off- Missy Elliott( Atlantic Records) Laugh Now, Cry Later- Drake( Republic Records) Life Is Good- Future& Drake( Epic Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration( Traditional) Alicia Keys feat. Jill Scott- Jill Scott( RCA Records) Chloe x Halle- Wonder What She Reckons Of Me( Columbia Record/ Parkwood)- WINNER Jimmy Jam& Terry Lewis feat. Babyface- He Don’t Know Nothin’ Bout It( BMG) Kem undertaking. Toni Braxton- Live Out Your Love( Motown Records) Ledisi and PJ Morton- Anything For You( Listen Back Entertainment/ BMG)

Outstanding Duo, Group or Collaboration( Contemporary) Alicia Keys feat. Khalid- So Done( RCA Records) Big Sean accomplishment. Nipsey Hussle- Deep Reverence( Def Jam Recordings/ G.O.O.D Music) Chloe x Halle- Do It( Columbia Record/ Parkwood) Jhene Aiko accomplishment. H.E.R.- B.S.( Def Jam Recordings) Megan Thee Stallion feat. Beyonce- Savage Remix( 300 Entertainment/ 1501 Certified Ent. LLC)- WINNER

Outstanding International Song Blessed- Buju Banton( Roc Nation Records) Lockdown- Original Koffee( Promise Land Recordings)- WINNER Pressure( Remix)- Original Koffee feat. Buju Banton( Promise Land Recordings) Tanana- Davido feat. Tiwa Savage( RCA Records/ Sony Music U.K ./ Davido Worldwide Entertainment) Temptation- Tiwa Savage( Motown Records)

Outstanding Producer of the Time Donald Lawrence Hit-Boy- WINNER Jathan Wilson Sean Keys TM88

Outstanding Motion Picture Bad Boys For Life( Columbia Pictures/ Sony Pictures Entertainment)- WINNER Da 5 Bloods( Netflix) Jingle Jangle: A Christmas Journey( Netflix) Ma Rainey’s Black Bottom( Netflix) One Night In Miami …( Amazon Studios)

Outstanding Actor in a Motion Picture Anthony Mackie- The Banker( Apple) Chadwick Boseman- Ma Rainey’s Black Bottom( Netflix)- WINNER Delroy Lindo- Da 5 Bloods( Netflix) Forest Whitaker- Jingle Jangle: A Christmas Journey( Netflix) Will Smith- Bad Boys For Life( Columbia Pictures/ Sony Pictures Entertainment)

Outstanding Actress in a Motion Picture Issa Rae- The Photograph( Universal Pictures) Janelle Monae- Antebellum( Lionsgate) Madalen Mills- Jingle Jangle: A Christmas Journey( Netflix) Tracee Ellis Ross- The High Note( Focus Features) Viola Davis- Ma Rainey’s Black Bottom( Netflix)- WINNER

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture Aldis Hodge- One Night In Miami …( Amazon Studios) Chadwick Boseman- Da 5 Bloods( Netflix)- WINNER Clarke Peters- Da 5 Bloods( Netflix) Colman Domingo- Ma Rainey’s Black Bottom( Netflix) Glynn Turman- Ma Rainey’s Black Bottom( Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture Anika Noni Rose- Jingle Jangle: A Christmas Journey( Netflix) Gabourey Sidibe- Antebellum( Lionsgate) Nia Long- The Banker( Apple) Phylicia Rashad- Jingle Jangle: A Christmas Journey( Netflix)- WINNER Taylour Paige- Ma Rainey’s Black Bottom( Netflix)

Outstanding Independent Motion Picture Emperor( Universal Home Video) Farewell Amor( IFC Films) Miss Juneteenth( Vertical Entertainment) The 24 th( Vertical Entertainment) The Banker( Apple)- WINNER

Outstanding International Motion Picture Ainu Mosir( ARRAY) His House( Netflix) Night of the Kings( Neon)- WINNER The Last Tree( ArtMattan Make) The Life Ahead( La vita davanti a se)( Netflix)

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture Dayo Okeniyi- Emperor( Universal Home Video) Dominique Fishback- Project Power( Netflix) Jahi Di’Allo Winston- Charm City Kings( HBO Max) Jahzir Bruno- The Witches( Warner Bros. Pictures) Madalen Mills- Jingle Jangle: A Christmas Journey( Netflix)- WINNER

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture Da 5 Bloods( Netflix) Jingle Jangle: A Christmas Journey( Netflix) Ma Rainey’s Black Bottom( Netflix)- WINNER Soul( Walt Disney Studios Motion Pictures) The Banker( Apple)

Outstanding Animated Motion Picture Onward( Walt Disney Studios Motion Pictures) Over the Moon( Netflix) Scoob!( Warner Bros. Pictures) Soul( Walt Disney Studios Motion Pictures)- WINNER Trolls World Tour( Universal Pictures)

Outstanding Character Voice-Over Performance- Motion Picture Ahmir-Khalib Thompson aka Questlove- Soul( Walt Disney Studios Motion Pictures) Angela Bassett- Soul( Walt Disney Studios Motion Pictures) Chris Rock- The Witches( Warner Bros. Pictures) Jamie Foxx- Soul( Walt Disney Studios Motion Pictures)- WINNER Phylicia Rashad- Soul( Walt Disney Studios Motion Pictures)

Outstanding Short Form.( Live Action) Baldwin Beauty( Powderkeg Media) Black Boy Joy( Film Independent Project Involve)- WINNER Gets Good Light Home Mr.& Mrs. Ellis( AMB Yield)

Outstanding Short Form( Animated) Canvas( Netflix)- WINNER Cops and Robbers( Netflix) Loop( Pixar Animation Studios) The Power of Hope( The Power Of Hope) Windup( Unity Technologies)

Outstanding Breakthrough Creative( Motion Picture) Loira Limbal- Through the Night( Third Shift Media, Inc .) Melissa Haizlip- Mr. Soul!( Shoes In The Bed Yield) Nadia Hallgren- Becoming( A Higher Ground Yield and Big Mouth Creation Film for Netflix)- WINNER Radha Blank- The Forty-Year-Old Version( Netflix) Remi Weekes- His House( Netflix)

Outstanding Documentary( Film) All In: The Fight For Democracy( Amazon Studios) Coded Bias( 7th Empire Media) John Lewis: Good Trouble( Magnolia Pictures/ Participant)- WINNER Mr. Soul!( Shoes in the Bed Production) On the Record( HBO Max)

Outstanding Documentary( Television) And She Could Be Next( PBS) Black Love( OWN: Oprah Winfrey Network) Enslaved: The Lost History of the Transatlantic Slave Trade( EPIX) The Last Dance( ESPN/ Netflix)- WINNER Unsung( TV One)

Outstanding Writing in a Comedy Series Issa Rae- Insecure-” Lowkey Feelin’ Myself”( HBO) Lee Eisenberg, Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon- Little America-” The Rock”( Apple TV +) Michaela Coel- I May Destroy You-” Ego Death”( HBO)- WINNER Mindy Kaling, Lang Fisher- Never Have I Ever “Pilot”( Netflix) Rajiv Joseph- Little America-” The Manager”( Apple TV +)

Outstanding Writing in a Drama Series Attica Locke- Little Fires Everywhere-” The Spider Web”( Hulu)- WINNER Erika L. Johnson, Mark Richard- The Good Lord Bird-” A Wicked Plot”( Showtime) Jessica Lamour- Little Voice-” Love Hurts”( Apple TV +) Katori Hall- P-Valley- “Perpetratin'”( Starz) Tanya Barfield- Mrs. America- “Shirley”( FX)

Outstanding Writing in a Television Movie or Special Diallo Riddle, Bashir Salahuddin, D. Rodney Carter, Emily Goldwyn, Rob Haze, Zuri Salahuddin, Bennett Webber, Evan Williams, Will Miles- Sherman’s Showcase Black History Month Spectacular( IFC) Eugene Ashe- Sylvie’s Love( Amazon Studios) Geri Cole- The Power of We: A Sesame Street Special( HBO Max)- WINNER Lin-Manuel Miranda- Hamilton( Disney +) Sylvia L. Jones, Camille Tucker- The Clark Sisters: First Maiden of Gospel( Lifetime)

Outstanding Writing in a Motion Picture David E. Talbert- Jingle Jangle: A Christmas Journey( Netflix) Kemp Powers- One Night in Miami …( Amazon Studios) Lee Isaac Chung- Minari( A24) Pete Docter, Kemp Powers, Mike Jones- Soul( Walt Disney Studios Motion Pictures) Radha Blank- The Forty-Year-Old Version( Netflix)- WINNER

Outstanding Writing in a Documentary( Television or Motion Picture) Mary Mazzio- A Most Beautiful Thing( Peacock) Melissa Haizlip- Mr. Soul!( Maysles Documentary Center)- WINNER Nile Cone- The Beat Don’t Stop( TV One) Imperial Kennedy Rodgers- Hollywood’s Architect: The Paul R. Williams Story( PBS) Yoruba Richen, Elia Gasull Balada, Valerie Thomas- The Sit-In: Harry Belafonte Hosts the Tonight Show( Peacock)

Outstanding Directing in a Comedy Series Anya Adams- Black-ish-” Hair Day”( ABC)- WINNER Aurora Guerrero- Little America-” The Jaguar”( Apple TV +) Eric Dean Seaton- Black-ish-” Our Wedding Dre”( ABC) Kabir Akhtar- Never Have I Ever- “… started a nuclear war”( Netflix) Sam Miller, Michaela Coel- I May Destroy You-” Ego Death”( HBO)

Outstanding Directing in a Drama Series Cheryl Dunye- Lovecraft Country-” Strange Case”( HBO) Hanelle Culpepper- Star Trek: Picard- “Remembrance”( CBS All Access)- WINNER Misha Green- Lovecraft Country- “Jig-a-Bobo”( HBO) Nzingha Stewart- Little Fires Everywhere-” The Uncanny”( Hulu) Steve McQueen- Small Axe- “Mangrove”( Amazon Studios)

Outstanding Directing in a Television Movie or Special Beyonce Knowles Carter, Emmanuel Adeji, Blitz Bazawule, Kwasi Fordjour- Black Is King( Disney +) Christine Swanson- The Clark Sisters: First Female of Gospel( Lifetime) Chuck Vinson, Alan Muraoka- The Power of We: A Sesame Street Special( HBO Max) Eugene Ashe- Sylvie’s Love( Amazon Studios)- WINNER Kamilah Forbes- Between The World And Me( HBO)

Outstanding Directing in a Motion Picture David E. Talbert- Jingle Jangle: A Christmas Journey( Netflix) George C. Wolfe- Ma Rainey’s Black Bottom( Netflix) Gina Prince-Bythewood- The Old Guard( Netflix)- WINNER Radha Blank- The Forty-Year-Old Version( Netflix) Regina King- One Night in Miami …( Amazon Studios)

Outstanding Directing in a Documentary( Television or Motion Picture) Keith McQuirter- By Whatever Means Necessary: The Times of Godfather of Harlem( EPIX)- WINNER Muta’Ali- Yusuf Hawkins: Storm Over Brooklyn( HBO) Sam Pollard, Maro Chermayeff- Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children( Ep. 1& 2)( HBO) Simcha Jacobovici- Enslaved: The Lost History of the Transatlantic Slave Trade( EPIX) Yoruba Richen- The Sit-In: Harry Belafonte Hosts the Tonight Show( Peacock)

Outstanding Literary Work- Fiction Black Bottom Saints- Alice Randall( HarperCollins Publishers) Lakewood- Megan Giddings( HarperCollins Publishers) Riot Baby- Tochi Onyebuchi( TorDotCom Publishing, imprint of Tom Doherty Associates) The Awkward Black Man- Walter Mosley( Grove Atlantic)- WINNER The Vanishing Half- Brit Bennett( Riverhead Books)

Outstanding Literary Work- Nonfiction A Black Women’s History of the United Regime- Daina Berry( Beacon Press) A Promised Land- Barack Obama( Crown)- WINNER Driving While Black- Gretchen Sorin( W. W. Norton& Company) Long Time Coming: Reckoning with Race in America- Michael Eric Dyson( St. Martin’s Press) We’re Better Than This- Elijah Cummings( HarperCollins Publishers)

Outstanding Literary Work- Debut Author A Knock at Midnight- Brittany Barnett( Penguin Random House) Greyboy: Finding Blackness in a White World- Cole Brown( Skyhorse) Lakewood- Megan Giddings( HarperCollins Publishers) The Compton Cowboys- Walter Thompson-Hernandez( HarperCollins Publishers) We’re Better Than This- Elijah Cummings( HarperCollins Publishers)- WINNER

Outstanding Literary Work- Biography/ Autobiography A Most Beautiful Thing: The True Story of America’s First All-Black High School Rowing Team- Arshay Cooper( Macmillan) A Promised land- Barack Obama( Crown) Olympic Pride, American Prejudice- Deborah Draper( Simon& Schuster) The Dead Are Arising- Les Payne, Tamara Payne( W. W. Norton& Company)- WINNER Willie: The Game-Changing Story of the NHL’s First Black Player- Willie O’Ree( Penguin Canada)

Outstanding Literary Work- Instructional Do Right by Me: Learning to Raise Black Children in White Space- Valerie Harrison( Temple University Press) Living Lively- Haile Thomas( HarperCollins Publishers) The Black Foster Youth Handbook- Angela Quijada-Banks( Soulful Liberation) The Woman God Created You to Be: Finding Success Through Faith-Spiritually, Personally, and Professionally- Kimberla Lawson Roby( Lenox Press) Vegetable Kingdom- Bryant Terry( Penguin Random House)- WINNER

Outstanding Literary Work- Poetry Homie- Danez Smith( Graywolf Press) Kontemporary Amerikan Poetry- John Murillo( Four Way Books) Seeing the Body- Rachel Eliza Griffiths( W. W. Norton& Company) The Age of Phillis- Honoree Jeffers( Wesleyan University Press)- WINNER Un-American- Hafizah Geter( Wesleyan University Press)

Outstanding Literary Work- Children I Promise- LeBron James, Nina Mata( HarperCollins) Just Like a Mama- Alice Faye Duncan, Charnelle Pinkney Barlow( Simon& Schuster) Kamala Harris: Rooted in Justice- Nikki Grimes, Laura Freeman( Simon& Schuster) She Was the First !: The Trailblazing Life of Shirley Chisholm- Katheryn Russell-Brown, Eric Velasquez( Lee& Low Books- WINNER The Secret Garden of George Washington Carver- Gene Barretta, Frank Morrison( HarperCollins)

Outstanding Literary Work- Youth/ Teens Before the Ever After- Jacqueline Woodson( Penguin Random House)- WINNER Black Brother, Black Brother- Jewell Parker Rhodes( Hachette Book Group) Dear Justyce- Nic Stone( Crown Books for Young Book) Stamped: Racism, Antiracism, and You: A Remix of the National Book Award-winning Stamped from the Beginning- Jason Reynolds( Hachette Book Group) This is Your Time- Ruby Aqueduct( Delacorte Books for Young Book)

Hall of Fame Award Eddie Murphy

Chairman’s Award Rev. D. James Lawson

Presidents Award LeBron James

Activist of the Time Reverend Dr. Wendell Anthony

Youth Activist of the Year Madison Potts

Springarn Medal Misty Copeland

Founder’s Award Toni Vaz

Sports Award I Stephen Curry

Sports Award II WNBA Player’s Association( Nneka Ogqumike accepting on behalf of WNBAPA)

Key of Life Award Dr. Kizzmekia Corbett

Read more: justjared.com